Ty też możesz eksperymentować i sprawdzać, jak działa świat.
Czasem potrzebna Ci będzie pomoc dorosłych!
Może znajdziesz ich w swojej szkole?

Eksperymenty

Fajnie, gdy samemu można przekonać się, jak działają prawa rządzące rzeczywistością. Dużo łatwiej wtedy zrozumieć, uwierzyć i zachwycić się światem. To właśnie dzięki swoim pierwszym eksperymentom młody Ignacy zafascynował się nauką i jej tajemnicami. Obejrzyj filmy i poeksperymentuj. Bądź pewien, że nie będzie nudno. Zadba o to Nikodem i Radek – nasz wybuchowy duet.

Bez ropy ani rusz!

Film

Z czego składa się ropa naftowa i co można z niej wyprodukować?
Czy wiesz, że bez niej nie mógłbyś czytać tych słów na ekranie komputera?
Obejrzyj film i dowiedz się więcej.

Eksperyment

Dowiesz się dzięki niemu, co to znaczy destylacja. Stwórz model kolumny destylacyjnej.
Będą Ci potrzebne 4 składniki (syrop do napojów, płyn do mycia naczyń, woda, olej) i szklane naczynie.
Do dzieła!

Ciężar i masa

Film

Jak się okazuje, w stanie nieważkości można być także na Ziemi. Masa i ciężar mają bowiem różne wartości na różnych planetach. Radek i Nikodem w ciekawy sposób przedstawiają te zależności. Sprawdźcie sami!

Eksperyment

Zasady działania grawitacji możecie zbadać samodzielnie! Wystarczy, że w plastikowej butelce zrobicie dziurkę, zakleicie ją taśmą klejącą i nalejecie wody do butelki. Po odklejeniu taśmy, woda wyleci przez dziurkę. Wypuszczając butelkę z wysokości około półtora metra, woda przestanie z niej wypływać. Dzieję się tak dlatego, ponieważ nie ma wzajemnego nacisku między ciałem a podłożem. Po upuszczeniu butelki woda nie naciska na nią i nie wypływa.

Czas

Film

Podróże w czasie? Czy to możliwe? Co na to prawa fizyki? Nikodem i Radek wszystko Wam wytłumaczą w najnowszym filmie „Czas”! Nasi zwariowani bohaterowie trochę się zagubią w czasoprzestrzeni 😉 Zobaczcie sami.

Eksperyment

Wytnijcie z papieru wąski długi pasek. Sklejcie oba końca paska ze sobą odwracając wcześniej jeden z nich o 180 stopni. W ten sposób powstanie wstęga Mobiusa. Ma ona zaskakujące cechy – chociaż z pozoru ma dwie strony, w istocie jest jednopłaczyznowa, a jej pozornie dwie krawędzie to tak naprawdę tylko jedna krawędź.

Energia

Film

Czym jest energia? Skąd się bierze? Czy wiecie, że wspinając się po schodach, nie tracicie energii, a magazynujecie ją w swoim ciele? Tak naprawdę, energia jest wszędzie! Można ją wydobyć z siły wiatru, promieni słonecznych i wielu innych źródeł. Dlaczego jednak, w praktyce, nie korzystamy ze wszystkich możliwości?

Eksperyment

Zauważyliście, że ciepłe powietrze się unosi? Jeśli, nie w łatwy sposób możecie to sprawdzić. Wystarczy przygotować kartkę papieru wyciętą na kształt spirali, kawałek nitki oraz podgrzewacze. Spiralę zawieszamy nad źródłem ciepła, czyli podpalonymi świeczkami i obserwujemy co dzieje się z papierem. Wąż zaczyna się powoli kręcić, a wszystko to dzięki ciepłemu powietrzu, które jest rzadsze od tego znajdującego się w pomieszczeniu.

Fale

Film

Czy fale występują tylko na wodzie? Dzięki czemu potrawy w kuchence mikrofalowej są podgrzewane? Poznaj tajemnice fal elektromagnetycznych, zobacz jak działa Rura Rubensa, a także przekonaj się, czy fala dźwiękowa jest w stanie przewrócić człowieka.

Eksperyment

Dzięki niemu możesz wykonać dźwięczny kieliszek! Wystarczy wlać do naczynia o cienkich ściankach trochę wody, a następnie delikatnie pocierać zwilżonym palcem o brzeg! Spróbujcie wykonać tą samą czynność przy zmienionej ilości płynu w naczyniu. Co się zmieni?

Prąd

Film

Czym jest prąd i skąd bierze się w chmurach? W jaki sposób przemieszczają się elektrony swobodne? Czy wiedzieliście, że przez ziemniaki może przepłynąć ładunek elektryczny? Obejrzyjcie nasz film i zobaczcie w jaki sposób można stworzyć obwód elektryczny!

Eksperyment

Próbowaliście kiedyś przykleić gazetę do ściany, bez użycia kleju, ani taśmy klejącej? To naprawdę możliwe! Wystarczy przyłożyć papier do ściany i energicznie pocierać go plastikową rurą od odkurzacza. Taki sam efekt uzyskacie używając zamiast gazety kawałka folii aluminiowej. 🙂

Światło nafty

Film

Dlaczego wynalazek Łukasiewicza był taki ważny? Jak ludzie radzili sobie zanim wynaleziono lampę naftową? Czy używa się jej nadal? Nikt nie wytłumaczy Ci tego lepiej niż Radek i Nikodem. Obejrzyj film i nie przegap finału :).

Eksperyment

Ty też możesz wykonać własną lampę. Przygotuj olej, szklaną butelkę i lniany sznurek. Pamiętaj, że podczas przeprowadzania eksperymentu, powinna Ci towarzyszyć osoba dorosła.

Tajemnice gazu

Film

Skąd właściwie bierze się gaz i jak trafia do naszych domów? Jak zamknąć go w zapalniczce? Poznaj tajemnicę sublimacji i innych zjawisk związanych z różnymi stanami skupienia.

Eksperyment

Przygotuj mieszaninę gazowego i płynnego stanu skupienia. Wykonaj wulkan z octu i sody, podobny do słoniowej piany z filmu. Potrzebować będziesz ocet, sodę oczyszczoną, ciepłą wodę i kilka naczyń. Jak to zrobić? Obejrzyj film na naszym profilu „Być jak Ignacy” na Facebooku.

Temperatura

Film

Ciepło… Zimno… Czy wiecie jakie są rekordy temperatur powietrza na Ziemi i we Wszechświecie? Co dzieje się z powietrzem w upale albo mrozie? Tym razem Radek i Nikodem opowiedzą Wam o tym, czym jest temperatura i jaki jest związek pomiędzy jej elementami, a stanem skupienia. Zapraszamy do laboratorium!

Eksperyment

Sprawdzaliście kiedyś co dzieje się z ciepłym powietrzem? Aby to sprawdzić, wystarczy przygotować pustą butelkę, balon oraz garnek z ciepłą wodą. Najpierw dmuchacie balon (tak, aby go rozciągnąć), a następnie naciągacie na szyjkę butelki. Następnie butelkę wkładacie do garnka z podgrzaną wodą. Co stanie się z balonem? 🙂