Opis projektu

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza od lat wspiera działania propagujące naukę, edukację oraz historię. Postanowiliśmy połączyć nasze dwa zadania – pielęgnowania pamięci o wybitnych Polakach oraz popularyzacji nauki – w jednym projekcie. Chcielibyśmy w ten sposób wskrzesić pamięć o ludziach, których nazwiska zatarł czas, mimo że bez nich rzeczywistość wyglądałyby dzisiaj zupełnie inaczej. Doskonałym przykładem takiej osoby jest nasz patron – Ignacy Łukasiewicz – twórca podwalin przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W ten sposób narodził się pomysł na program „Być jak Ignacy”.

„Być jak Ignacy” to akcja skierowana do dzieci i młodzieży – twórców przyszłości Polski i polskiej myśli technicznej. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogliby się wzorować, a przede wszystkim odwaga i przekonanie o tym, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Chcielibyśmy, by akcja „Być jak Ignacy” dotarła do uczniów szkół podstawowych oraz wszystkich, których pasjonuje nauka i jej historia. Dlatego właśnie tworzymy wartościowe materiały, które w przystępnej formie przybliżą życie wybitnych postaci. Przygotowujemy atrakcyjne, z punktu widzenia młodego człowieka, narzędzia. Umożliwią one zdobywanie wiedzy, pozwolą poznać inspirujące historie przodków i zbudują atmosferę sprzyjającą nauce przez zabawę i rozrywkę.
Wśród naszych działań znalazły się konkursy. Największy z nich skierowany jest również do szkół. Konkurs o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza wyłonić ma placówkę, która w najciekawszy sposób zorganizuje i udokumentuje pracę specjalnie powołanego koła naukowego. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, a także przeprowadzanie eksperymentów, które tłumacząc działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniają jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka.

Program „Być jak Ignacy” odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC.

Napisz do nas

3 + 2 =