Media
Image
6-edycja-byc-jak-ignacy

Zapraszamy do udziału w Programie edukacyjnym “Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 1-8). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Nauczyciele zapisani do programu otrzymują scenariusze zajęć dla wybranej grupy wiekowej: klas 1-3 lub 4-8. Dostępnych będzie osiem scenariuszy - każdy dotyczyć będzie jednego zagadnienia. W każdym scenariuszu znajdują się dwie opracowane lekcje.

Dołącz do VI edycji programu "Być jak Ignacy” i zmieniaj świat razem z nami!

 

 
 

Zasady programu:

Jak zgłosić się do programu?

Zapisy do programu już trwają. Rejestracja odbywa się na stronie https://6.bycjakignacy.pl/. Udział w programie jest bezpłatny. Koła naukowe mogą być tworzone w dwóch kategoriach:

1) dla uczniów klas 1-3,

2) dla uczniów klas 4-8.

Na czym polega program?

Program polega na prowadzeniu zajęć, w kole naukowym, na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Program podzielony jest na 8 etapów, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu. Do każdego etapu nauczyciel otrzymuje interaktywny scenariusz zajęć, pełen ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Pierwsze dwa scenariusze pojawią się już na początku października, następnie kolejne dwa będą pojawiać się, co dwa miesiące. Każdy uczestnik programu zostanie poinformowany, o pojawieniu się nowego scenariusza. Warto dodać, że w ramach jednej szkoły może działać kilka kół naukowych.

Na czym polega konkurs dla kół naukowych?

Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować koło naukowe i realizować zajęcia zgodnie z przesłanymi scenariuszami. Należy również wykonywać zadania, które znajdują się na platformie, po zalogowaniu na swoje konto. Na koniec każdego z ośmiu etapów należy przesłać zdjęcie (raport z etapu), które pokaże, jak pracowało koło naukowe.

Najpóźniej do dnia 20 maja 2022 r. należy przygotować pracę konkursową dotyczącą jednego z etapów. Praca powinna być zrealizowana w formie filmu lub prezentacji. Szczegółowe wymagania dotyczące prac konkursowych znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Laureatami konkursu zostaną koła naukowe, które otrzymają największą liczbę punktów. Na końcową punktację składają się: punkty zdobyte na platformie oraz punkty przyznane przez komisję za pracę konkursową.

 

 
 

Nagrody w konkursie

Oprócz ciekawej formy edukacji koła naukowe mogą wziąć udział w konkursie z łączną pulą nagród przekraczającą 300 000 zł!

15 najlepszych zespołów w obu kategoriach (1-3 i 4-8) otrzyma tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Łącznie przyznanych zostanie 30 tytułów i nagród!

Szkoły nagrodzone tytułem Naukowej Szkoły Ignacego otrzymają nagrodę finansową w wysokości:

I miejsce – 10 000 zł + 5 000 zł dla Nauczyciela

II-V miejsce - 8 000 zł + 4 000 zł dla Nauczyciela

VI-X miejsce - 6 000 zł + 3 000 zł dla Nauczyciela

XI-XV miejsce - 3 000 zł + 1 500 zł dla Nauczyciela

Szkoła Roku 2021/2022 otrzyma dodatkową nagrodę finansową w wysokości: 

5 000 zł  + 2 000 zł dla Nauczyciela

Nagrody publiczności - po każdym etapie odbędzie się głosowanie na Facebooku na najciekawsze zdjęcia przesłane w ramach raportów z etapu. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe lub zestaw nagród rzeczowych o wartości ok. 240 zł.

Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Zapraszamy do udziału w programie Być jak Ignacy!